Wartości – Czym są ?

Wartości - czym są? Blog; Jak Myśli Człowiek - MagdaMeyer.pl, Magda Meyer Blog

Wartości

Jakie wartości są dla Ciebie w życiu ważne? Byłbyś w stanie je wymienić? Jeśli tak, to gratuluję, bo to wcale nie jest takie częste.

Wiele osób żyje z dnia na dzień, nie biorąc pod uwagę czegoś takiego jak wartości. Sądzą, że to temat dla filozofów, no bo przecież człowiek robi to co robi, bo takie życie i nie ma się nad czym zastanawiać.

Czasem ludzie stosują do swojego życia jedynie wartości innych. Wiedzą co powinni myśleć, czuć i uważać, ale niekoniecznie wiedzą co czują, myślą i uważają.

I co wtedy?

Wtedy jest źle.

Cudze wartości

Mamy wtedy ludzi, którzy żyją nieswoim życiem. I nawet jeśli na płaszczyźnie obiektywnej osiągają duże sukcesy, to osiągają je bez radości, bo robią to bez wewnętrznego przekonania, że to rzeczywiście jest dla nich ważne. Zamiast tego osiągają je, bo inni uważają, że to ważne. I w efekcie nie ma w tym pasji, radości, ani zadowolenia. A czasem w ogóle w ich życiu nie ma radości, ani pasji, gdy przez większość czasu osiągają cudze cele i stosują cudze wartości.

Mocne wartości?

Czasem ludzie pytają, dlaczego milionerzy pracują dalej, mimo, że mają już tak wiele? Może dlatego, że lubią. Tak, tak lubią. Bo może to co robią to ich pasja, radość i realizacja własnych wartości – na przykład kreatywności i tworzenia czegoś nowego.

A czasem ludzie zastanawiają się co kieruje kimś takim jak Matka Teresa. Bo cóż to za przyjemność żyć w skrajnym ubóstwie i ciągle myśleć tylko o innych? A jednak Matka Teresa nie sprawiała wrażenia nieszczęśliwej i nie brakowało jej energii do działania. To może odpowiedzią są wartości właśnie. To czym zajmowała się w życiu, w jej wewnętrznym przekonaniu było wartością, ale nie jakąś narzuconą przez kogoś, nie tą, którą należy mieć, bo inni tak uważają, ale jej prawdziwą, własną. Żyła więc w zgodzie ze sobą, robiła to w co wierzyła i miała poczucie, że to na co poświęca czas i energię jest tego warte. Bo zgodne z wartościami.

To oczywiście przykłady z 2-ch końców skali. Ale łączy je to samo, co łączy tak wielu ludzi, których spotykamy na co dzień – że znają swoje wartości i według nich żyją. Czasem tą wartością jest rodzina, czasem twórczość, hobby, czasem kontakt z przyrodą i opieka nad zwierzętami, czasem edukacja i stały rozwój, a czasem jeszcze coś innego. Bo nie trzeba być milionerem, ani Matką Teresą, trzeba jedynie wiedzieć kim się jest. I tym być.

Ludzie, którzy znają swoje wartości i według nich żyją, są łatwo rozróżnialni. Umieją się cieszyć i przede wszystkim nie narzucają niczego innym, bo nie mają powodu. Żyją swoim życiem i innym również dają prawo do tego samego.

Obce wartości

Im bardziej więc ktoś na siłę narzuca innym swoją wizję świata, tym bardziej jestem przekonana, że jemu ona też została narzucona i może całkiem słabo w nią wierzy. Inaczej nie miał by powodu tego robić.

Ludzie żyjący w zgodzie ze sobą pozwalają innym żyć tak samo. Bo są szczęśliwi.

Wartości pełnią w życiu również inną ważną rolę. Są drogowskazem, który znakomicie upraszcza nam życie. Ale to już temat na inną historię.

Własne wartości

To jakie są Twoje wartości? Co w życiu uważasz za ważne? Co jest warte poświęcania temu czasu?

PS

Dobrą wskazówką co jest Twoją wartością, a nie cudzą, jest to, że gdy myślisz o tym, to czujesz radość i energię do działania.

Wartości - czym są? Blog; Jak Myśli Człowiek - MagdaMeyer.pl , Magda Meyer Blog

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

2 komentarze

  1. Pingback: Wartości jako drogowskaz | BLOG | MagdaWalczak.pl

  2. Pingback: Pani Keech i kosmici | BLOG | MagdaWalczak.pl

A co Ty o tym myślisz?