Wartości jako drogowskaz

Wartości jako drogowzkaz - MagdaMeyer.pl - BLOG: Jak Myślą Ludzie i Co z Tego Wynika. Magda Meyer

Wartości upraszczają życie

W tekście  Wartości – Czym są? pisałam, że znajomość własnych wartości (szczególnie tych naprawdę własnych, nie cudzych przyjętych za własne), znakomicie upraszcza życie. Pora popatrzeć na to dokładniej.

Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich wartości, chociaż tych kilku najważniejszych, to jesteśmy jak liść na wietrze, którym miotają okoliczność. W każdej chwili życia dociera do nas milion (co najmniej) bodźców. W każdej sprawie i na każdy temat może do nas dotrzeć równie ogromnie wiele (a jeszcze więcej jeśli korzystamy z netu) opinii na dowolny temat. Co warto, czego nie, co trzeba, a co nie wchodzi w rachubę. I część z tych opinii będzie jedynie słuszna. A część dyskutantów, będzie te swoje opinie wygłaszać na tyle głośno (z powodów nieomylności własnej, albo takich jak TU), że przestaniemy słyszeć własne myśli.

To w którą stronę powinniśmy iść, co zrobić, a czego nie, na co się zgodzić i co popierać, a czego absolutnie nie?

Decyzje

Takich decyzji podejmujemy setki. I jeżeli nasze przekonania na temat świata opierają się na wartościach, które nam przekazano przymusowo – „masz tak myśleć gówniarzu, bo tak” – to stosujemy się do tych zasad, jakie nam wpojono i wedle nich podejmujemy decyzje, ale o ile nie jest to specjalnie trudne. Czyli nie zdradzamy, o ile nie mamy okazji. Jesteśmy przekonani, że oddalibyśmy znaleziony portfel, do momentu, gdy jakiś znajdziemy (no i jeszcze zależy ile w nim jest). Albo mamy własne zdanie, dopóki ktoś głośno nie wykrzyczy swojego.

Jeśli to w co wierzymy nie jest nasze, nie jest głęboko w nas, to łatwo to podważyć i ulegać otoczeniu i okolicznościom. Co wcale nie jest ani dobre, ani bardzo efektywne, ani przyjemne, ani nas ludzie za to bardziej nie lubią.

Własny kodeks

Jeżeli zamiast tego jesteśmy świadomi swoich własnych osobistych wartości, mamy swój własny jasny kodeks moralny i życiowy, niezależnie od tego czy związany z określoną religią, filozofią czy po prostu naszym prywatnym poglądem na świat, to wiemy gdzie w tym świecie jesteśmy. Wiemy co zrobimy a czego nie i podejmowanie decyzji w danej sytuacji przychodzi nam z łatwością. Co znakomicie oszczędza czas i energię, zmniejsza nasz lęk przed życiem i wzmacnia poczucie szacunku dla samych siebie. A ludzie, którzy nas otaczają wtedy cenią nas bardziej, a otaczają nas ci, których sami wybieramy według własnych zasad.

A jeżeli masz wątpliwości, czy to co zrobiłeś było zgodne z Twoim własnym kodeksem etycznym czy niekoniecznie, to przyjrzyj się jak bardzo starasz się siebie lub otoczenie przekonać, że było. Im bardziej, tym może mniej samemu tobie pasuje to co zrobiłeś – bo tu przypominam artykuł Pani Keech i kosmici

Wartości jako drogowskaz - MagdaMeyer.pl - BLOG: Jak Myślą Ludzie i Co z Tego Wynika. Magda Meyer

 

 

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?