Skąd się bierze szczęście?

Skąd się bierze szczęście? - Magda Meyer Blog - MagdaMeyer.pl - Jak myśli człowiek i co z tego wynika

Skąd się bierze szczęście?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Skąd właściwie bierze się szczęście? Wydaje się to oczywiste czyż nie? Jak będę piękna, zdrowa, a może też sławna i bogata, to wtedy będę szczęśliwa. Zgadza się?

I jesteś pewna, że wtedy będziesz?

Szczęście w wersji instant

No ale są jeszcze inne opcje otrzymania szczęścia i to w formie instant. Kto ogląda TV to wie co mu przyniesie szczęście, kto nie ogląda, to tak samo dowiaduje się tego codziennie albo i wiele razy dziennie, w necie albo na ulicach. Może to nowy szampon natychmiast spowoduje, że będziesz szczęśliwy (o tyle różniący się od poprzedniego, że w nowej butelce), może buty konkretnej firmy, a może samochód danej marki, albo butelka reklamowanego piwa, która daje nam prawie pewność, że jeśli ją kupimy (wypić już nie musimy), to będziemy otoczeni przyjaciółmi, zapraszani na imprezy i w ogóle nasze życie będzie kolorowe i kwitnące. Ewentualnie, jeśli nie lubimy piwa, ten sam efekt mogą nam zapewnić na przykład chipsy, oczywiście pod warunkiem, że konkretnej marki. I o tym właśnie przekonują nas reklamy, że będziemy szczęśliwi i spełnieni, jeśli….

A czy na pewno będziemy?

Szczęście w wersji społecznie poprawnej

Ewentualnie jeszcze społeczeństwo nas instruuje jak powinniśmy żyć, aby być szczęśliwi – może trzeba mieć dzieci, albo nie mieć, osiągnąć awans albo złapać bogatego męża, mieć partnera, albo mieć innego partnera, bo aktualny się rodzinie nie podoba albo jeszcze mieć coś innego.

I czy rzeczywiście jak to osiągniesz, to będziesz szczęśliwa?

Szczęście i jego brak

Trochę ironizuję, ale sam temat tego artykułu wziął się z informacji, która wywołała we mnie smutek, a nie rozbawienie. Przeczytałam mianowicie w necie, że będzie zrealizowany film o życiu i śmierci Whitney Huston. I właśnie to Whitney Huston natknęła mnie do takich rozważań. Przepiękna kobieta, matka, utalentowana, sławna i bogata. Wydaje się, że miała wszystko aby być szczęśliwa. I nie była. Umarła jako nie panująca nad czynnościami fizjologicznymi narkomanka. Nie miała wypadku, nie zachorowała na raka, nie zbankrutowała, a z własnej woli sięgnęła po narkotyki, bo widocznie jej w życiu czegoś brakowało. Dla mnie to jedna z najsmutniejszych historii o tym jak można mieć prawie wszystko i jednocześnie nie mieć w tym dla siebie nic.

Podobnie Marlin Monroe – kobieta piękna, sławna, zdrowa, bogata, która, pomijając teorie spiskowe o rodzinie Kennedy’ch, popełniła samobójstwo. Miała prawie wszystko i nie miała dla siebie w tym nic.

Można by tę listę jeszcze kontynuować. Ale to pokazuje, że można być pięknym, sławnym, bogatym, zdrowym, młodym (mieć te wszystkie szampony, cudowne kremy i samochody) i nadal być głęboko nieszczęśliwym.

To gdzie jest szczęście?

To skąd się bierze szczęście? Co trzeba zrobić, aby być szczęśliwym?

Jak Ty myślisz?

Bo ja myślę, że do tego żeby być szczęśliwym trzeba umieć cieszyć się tym co jest tu i teraz. Tym co się ma, a nie tym co się będzie kiedyś miało. Bo jeżeli szczęście ma mi dać jedynie coś, co jest gdzieś daleko, to zawsze będę na to czekała. A jak spełni się jedno, to będę czekała na coś innego, bo wyrobię sobie nawyk ciągłego czekania. A jak wyrobię sobie taki nawyk, to szczęśliwa nie będę nigdy.

Bo życie nie jest w przyszłości. Jest wyłącznie tu i teraz. I pozostaje tylko pytanie czy chcę i potrafię w tym właśnie miejscu szukać szczęścia. W miejscu gdzie właśnie jestem, w tym co robię i co już mam. Bo ono ukrywa się właśnie tutaj. Jest zaraz obok. A inaczej nazywa się umiejętnością doceniania tego co mam.

Skąd się bierze szczęście? - Magda Meyer BLOG - MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?