Czym właściwie jest sukces ?

Czym jest sukces ? - Magda Meyer Blog, MagdaMeyer.pl

Czym jest sukces? W zasadzie spełnianiem marzeń. Tych mniejszych i tych większych. Realizacją tego czego pragniemy, ale jednocześnie realizacją, która dokonała się dzięki nam. Dzięki naszym wyborom, umiejętnościom, naszej pracy.

Sukcesy mogą być różne. Sukcesem może być zdobycie dużego kontraktu, sukces dla początkującej krawcowej to uszycie pierwszej sukienki, w której już da się chodzić, sukcesem jest wychowanie szczęśliwych dzieci, może być nim też zarobienie pieniędzy na nowy dom albo zdanie ważnego egzaminu. Dla każdego coś innego jest sukcesem

Im coś jest trudniejsze do osiągnięcia, tym większy sukces, gdy nam się uda i tym większą mamy wtedy satysfakcję – bo jest to niepodważalny dowód na nasze kwalifikacje, umiejętności i sprawność działania. Sukces jest jak medal na zawodach sportowych – potwierdza bez wątpliwości: Dałem radę! Potrafię! Albo nawet: Jestem najlepszy!, gdy osiągnięcie wiąże się z rywalizacją.

Sukces jest przyjemny, przynosi satysfakcję, jest powodem do dumy. Chęć osiągnięcia sukcesu jest wspaniałym motorem do działania.

Sukces jest dobry!

Gdyby nie pragnienie sukcesu, który motywuje do konsekwentnego działania, to wiele dobrych pomysłów nigdy nie zostałoby zrealizowanych. Thomas Alva Edison przeprowadził ponad 700 nieudanych eksperymentów, gdy starał się stworzyć żarówkę. Gdyby nie jego silna chęć odniesienia sukcesu, to może skończyłby na trzeciej. A gdyby nie pragnienie sukcesu i duch przedsiębiorczości różnych ludzi, to wiele wynalazków nie ujrzałoby światła dziennego, bo pozostałyby w szufladach wynalazców, którym wystarczyłaby jedynie satysfakcja z tworzenia.

Bo właśnie dzięki ludziom nastawionym na sukces, te wynalazki do nas docierają.

Też dzięki dyrektorom handlowym i zarządom firm patrzących na zysk mamy postęp. Bo to stąd się biorą, z dążenia do zysku właśnie, ciągle nowe, bardziej sprawne i oszczędne modele samochodów, telefony komórkowe coraz bardziej przypominające komputery, komputery z funkcjami, których nie miały pierwsze stacje kosmiczne i sprzęt medyczny, który ratuje życie, a o możliwościach którego nie śniło się naszym przodkom. W dążeniu do zysku nie ma nic niewłaściwego. Dążenie do sukcesu, także finansowego, oznacza konkurencję i działanie. A to wymaga konsekwencji w dążeniu do celu. I potrzebni są na świecie ludzie, których motywuje sukces. Bo sukces jednych wnosi cenne wartości także dla innych  – to dzięki temu są nowe pomysły, nowe leki, nowe maszyny, stanowiska pracy, postęp. Sukces jest dobry, a ci którzy go osiągają, wnoszą dużo do świata i gospodarki.

Ale nie zawsze

Z drugiej strony, sukcesem nie są jedynie pieniądze, a niestety coraz częściej pieniądze stajają się jedynym wyznacznikiem sukcesu. Sukces, to też nie są efekty osiągnięte bez względu na koszty i zupełnie dowolnymi środkami. Bo nie jest to sukces, gdy koszty przekraczają zyski. A czasem za osiągnięcia trzeba zapłacić bardzo wysoki rachunek, jak utrata zdrowia, nałogi, konieczne żeby przez lata móc żyć w ciągłym pędzie, albo depresja, gdy w życiu nie ma nic innego poza walką. Czy to jest sukces?

Czy Ty osiągnąłeś sukces?

Chcesz wiedzieć czy odniosłeś w życiu sukces?

Zrób listę tego co jest dla Ciebie ważne – status materialny, rodzina, pasja, podróże, nauka, co? Niech to będzie Twoja lista, to co rzeczywiście dla Ciebie jest ważne, a nie co inni mówią, że należy cenić. Pamiętaj, że nie ma nic niewłaściwego w szczerej chęci posiadania pięknej willi czy luksusowego samochodu, tak jak nie ma nic niewłaściwego w chęci zajmowania się domem zamiast pracy zawodowej ani w chęci studiowania malarstwa zamiast marketingu czy odwrotnie. Każdy ma swoją drogę, własne predyspozycje i marzenia. Ważne tylko, abyś wiedział jakie są Twoje.  Nie ojca czy wujka, ale właśnie Twoje. Co TY chciałbyś w życiu osiągnąć? Zrób listę. I przy każdym punkcie napisz, co w tej dziedzinie oznacza dla Ciebie sukces.

Np.:

  • pieniądze – sukces: mieć Lexusa.
  • rodzina – sukces: mieć szczęśliwe małżeństwo i dwoje dzieci.
  • edukacja – sukces: zrobić doktorat itp.

I to są Twoje własne kryteria sukcesu.

A teraz wypisz jakie masz predyspozycje, cechy charakteru, umiejętności, które cenisz i uważasz za ważne.

I pomyśl, jak te cechy, które właśnie wypisałeś, mogą pomóc Ci osiągnąć to o czym marzysz i co wpisałeś w listę numer 1.

Nie bój się marzeń!

Zamiast tego zastanawiaj się jak je osiągnąć!

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

2 komentarze

  1. Ja zawsze mam niedosyt i mam wrażenie że mogłam zrobić więcej, czy sukcesem jest dyplom uczelni, praca za średnią krajową ? Chyba raczej wpisuje się gdzieś po środku naszego społeczeństwa, smutne.

    • Myślę, że sukcesem jest osiąganie tego czego osiągnięcie nas samych autentycznie, wewnętrznie cieszy.
      Normy społeczne – jak poziom wynagrodzenia – to normy społeczne, zewnętrzne i zmienne, a niekoniecznie nasze. Tylko zawsze pozostaje pytanie czy rzeczywiście my sami wiemy co nas cieszy, co jest dla nas samych ważne, tak niezależnie od opinii otoczenia, co nas cieszyć powinno. Pozdrawiam ciepło 🙂

A co Ty o tym myślisz?