Przepływ czyli Pasja

Przepływ czyli Pasja - Magda Meyer Blog, MagdaMeyer.pl

Słyszałeś o efekcie Przepływu (The Flow)? Opisał go amerykański psycholog Mihaly Csikszentmihályi.

To stan, jaki pojawia się, gdy jesteśmy całkowicie zaabsorbowani czynnością, której już samo wykonywanie sprawia nam ogromną, wręcz euforyczną przyjemność. Uniesienie płynie bezpośrednio z samej aktywności. Jesteśmy zupełnie tu i teraz, tak bardzo skoncentrowani na tym, co robimy, że tracimy poczucie czasu, przestajemy myśleć i rozpuszcza się w nas poczucie siebie. Czasem nie czujemy pragnienia, głodu ani potrzeby snu. Przestaje istnieć cokolwiek poza tym, co robimy i ogromną radością, jaka z tego wynika.

I nie piszę o seksie.

Znasz Przepływ?

Znasz ten stan? Pojawia się podczas takich zajęć jak ulubiony sport, twórczość, spacer, joga, medytacja i wiele innych. Jako dziecko pamiętam, że wchodziłam w ten stan, gdy miałam do rozwiązania zadanie z matematyki. Na tyle trudne, że wymagało wysiłku, a na tyle nietrudne, że byłam w stanie zrozumieć, o co w nim pytają. Nie mogłam oderwać się dopóki nie skończyłam. Absolutna koncentracja, ale jaka to była przyjemność! To było lepsze niż lody. A teraz podobny efekt przynosi pisanie, czytanie, rozwiązywanie zadań logicznych, robienie biżuterii i parę innych czynności.

Czym jest Przepływ?

Według definicji, stan Uniesienia lub Przepływu składa się z kilku elementów:

  1. Jest to całkowita koncentracja na tu i teraz, na wykonywanej czynności.
  2. Tracimy przy tym samoświadomość czyli nie ma już poczucie nas wykonujących działanie, a jedynie jest samo działanie.
  3. Mamy przy tym poczucie pełnej kontroli nad sytuacją.
  4. Ale równocześnie tracimy poczucie czasu (Już 4.00?! NIEMOŻLIWE!! – to właśnie to).
  5. I odczuwamy przy tym, czystą, ogromną, wręcz euforyczną przyjemność.

Inaczej nazywa się to Pasją.

To jaka jest Twoja pasja?

Masz takie zajęcia, które pozwalają Ci czuć Przepływ? Może jest to majsterkowanie, lepienie naczyń z gliny, a może malowanie obrazów? A może rozkładanie i składanie samochodu na części, hodowanie kwiatów, czytanie, pisanie albo wspinaczka górska?
Jeżeli wiesz co to jest, to pielęgnuj i korzystaj. Jeśli nie, to popróbuj różnych rzeczy i to znajdź. Bo to jest wiele warte, żeby mieć swoje własne zdrowe źródło Przepływu, swoją pasję.

Szukamy w życiu szczęścia i radości. To zupełnie naturalne. Bo radość i poczucie szczęścia, poza tym, że są przyjemne, to najlepsze źródło energii do działania i największy motywator. I dlatego dbanie o radość i poczucie szczęścia, to bardzo praktyczne postępowanie!

Znajdź więc to, co przynosi Ci efekt Przepływu. I wtedy zobaczysz, że znajdziesz na to czas. Bo nawet jeśli nie znajdziesz czasu przez tydzień czy kilka miesięcy, to stojący na stole model statku, który tylko czeka na dokończenie, rozłożone na stoliku puzzle, czy kłębek wełny z wbitymi w niego drutami, będą widokiem dającym radosną perspektywę, że wystarczy tylko podejść, wziąć do ręki i … zacząć. I zaczniesz. I nic więcej nie będzie trzeba, żeby było cudownie.

Twoje poczucie szczęścia

Na szukanie radości i poczucia szczęścia poświęcamy czas i pieniądze. Niekiedy w tym celu nawet spotykamy się z ludźmi, którzy nas śmiertelnie nudzą, czytamy książki i oglądamy filmy, które ktoś polecił, pomimo, że nam się wcale nie podobają. I robimy to wszystko, nie dlatego, że ktoś nam każe. Robimy dlatego, że szukamy szczęścia i zadowolenia i mamy nadzieję, że tam właśnie damy radę je znaleźć. Próbować wielu rzeczy jak najbardziej warto, ale żeby rzeczywiście znaleźć coś takiego, co jest akurat dla nas, potrzebujemy najpierw jak najlepiej poznać samego siebie. Bo to, co bawi sąsiada, nie musi bawić nas, to co sprawia przyjemność koleżance, nas może po prostu śmiertelnie nudzić.

Gdy zaczniesz szukać tego, co właśnie TY lubisz robić, co akurat TOBIE przynosi radość i powoduje Przepływ i z takim nastawieniem zaczniesz próbować różnych rzeczy, to wtedy w końcu znajdziesz Swoją Pasję, A gdy ją znajdziesz, to będziesz mieć pod ręką stałe źródło radości i energii, działające niezależne od tego czy wokół będzie słońce czy deszcz. Pamiętaj, że brak radości w życiu, to brak energii do działania w ogóle. Dlatego dbanie o własne źródła radości, to bardzo praktyczne i rozsądne postępowanie!

Spróbuj

Masz za mało energii? Znajdź coś, czego robienie powoduje u Ciebie Przepływ i to zrób.

Potrzebujesz motywacji do działania? Zastanów się co zrobić, aby działanie o które chodzi, sprawiało Ci radość.

Chcesz poprawić relacje rodzinne? Znajdź coś, co wszyscy lubicie robić. I chociaż czasem róbcie to wspólnie.

Chcesz mieć bardziej kolorowe życie? Znajdź swój Przepływ, swoją Pasję! W tym celu, zrób listę rzeczy, które lubisz robić, tak po prostu dla samego robienia. A potem przypomnij sobie, co kiedyś lubiłeś robić, a czego już dawno nie próbowałeś i zrób z tego drugą listę. A na koniec, przejrzyj gazety, Internet, daj sobie na to tydzień i stwórz 3-cią listę, listę możliwości, które wydały Ci się interesujące, a których nigdy nie próbowałeś. A potem połącz te 3 listy w jedną i wybierz z nich tylko 10 zajęć, do których najbardziej Cię ciągnie. A potem z tych 10-ciu wybierz już tylko 3. I od nich zacznij. Próbuj, szukaj, sprawdzaj. I tak znajdziesz swoją pasję, a gdy na nią trafisz to będziesz wiedział, że to właśnie to, bo przyniesie Ci efekt Przepływu.

A potem…

A potem zobaczymy czy naprawdę powiesz, że nie masz na to czasu 🙂

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?