Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Twój świat. Czyli nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe - Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl

Zasada

Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe – to zasada, którą  znamy od dzieciństwa. Nie dałoby się żyć w społeczeństwie, gdyby większość jej nie przestrzegała, a pozostała mniejszość nie została do jej przestrzegania skłoniona, przez sąsiadów lub w bardziej skrajnych przypadkach, przez tzw. służby porządkowe.

To podstawa życia wśród ludzi.

Ale poza kryterium czysto praktycznym – żeby w ogóle dało się razem żyć, jest w tym  jeszcze jeszcze jeden powód, dla którego ta zasada jest ważna. Nie dotyczy już innych ludzi, ale nas samych – to jak traktujemy innych do nas wróci i to nie tylko w formie zewnętrznej kary, lub korzyści, ale wróci przede wszystkim w naszej psychice.

Dlaczego to ważne

Bo jeżeli zachowujemy się w życiu w określony sposób, to podziewamy się, że inni są również gotowi lub zdolni do tego, aby robić tak samo. Każdy ocenia innych według siebie. Jeżeli kłamiemy, to od innych również spodziewamy się kłamstw. Jeżeli jesteśmy gotowi pomóc na ulicy zupełnie obcej osobie, tylko dlatego, że takiej pomocy potrzebuje, to spodziewamy się, że my również taką pomoc otrzymamy, jeśli będziemy jej potrzebować. Bo ludzie są podobni do nas. Świat widzimy przez pryzmat siebie.

Dlatego jeśli obgadujemy innych, to spodziewamy się, że oni obgadują nas. Jeśli pod kimś kopiemy dołki, to spodziewamy się, że ktoś też może zacząć kopać dołki pod nami. A wtedy ciągle jesteśmy czujni i rozglądamy się wokół, wiecznie gotowi do ataku i obrony. To nie jest bardzo miły stan.

Oczywiście ludzie wokół bywają różni, i mili i zupełnie nie. I jeśli spotyka nas coś nieprzyjemnego, to niekoniecznie jest dowód na to, że my postępowaliśmy tak samo. Dobrych ludzi również czasem spotykają złe rzeczy.

Ale różnica, która ogromnie wpływa na jakość naszego życia, polega na tym czego się spodziewamy. A spodziewamy się tego co sami dajemy. Jeśli ktoś sam jest życzliwy, to spodziewa się życzliwości. Jeśli ona go nie spotka, to uzna to za odosobniony przypadek, wyjątek potwierdzający regułę, bo w jego świecie ludzie generalnie są życzliwi, bo on taki jest. Świat zawsze widzimy przez pryzmat siebie. I w takim świecie znacznie lepiej żyć, bo dobrzy ludzie również w nim są. A tylko wtedy jesteśmy wstanie skorzystać z ich pomocy, jeśli w ogóle jesteśmy w stanie ich zauważyć. A jesteśmy, tylko jeśli sami tacy jesteśmy.

Jeśli jednak ktoś jest mało życzliwy, życzy innym źle, plotkuje, oczernia, oszukuje i kłamie, to tego samego spodziewa się też od innych. Także jego świat wypełniony jest ludźmi, którzy gotowi są go oszukać, skrzywdzić, oczernić i cieszyć się z jego porażek. Wtedy on tak właśnie widzi świat i w takim świecie żyje. Bo świat zawsze widzimy przez pryzmat siebie. To smutny świat.

Skutki

I wtedy to jest bardzo trudne życie. Bez przyjaciół i w ciągłym poczuciu zagrożenia. Z przekonaniem, że w każdej chwili może nas spotkać coś złego od innych. Bo zakładamy, że inni są podobni do nas. A zakładamy to zawsze.

I takie właśnie życie, to największa kara za niezbyt piękne postępowanie i to kara, którą wymierzamy sobie sami. Świat może nam również karę wymierzyć, gdy któryś z naszych postępków wyjdzie na jaw, a może nie wymierzy, jeśli nie wyjdzie. Ale i tak, to co robimy nigdy nie pozostanie bez wpływu na nas. Bo to my musimy później z tym żyć i ze światem, jaki to co robimy, stworzyło w naszym umyśle i wokół nas.

Stąd właśnie nieprzemijająca mądrość rady: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Bo jeśli uczynisz, to nigdy nie pozostanie to bez wpływu na Ciebie.

Nie czym drugiemu, bo tobie niemiłe - Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

Jeden komentarz

  1. Pingback: Ania z Zielonego Wzgórza i czy dobroć jest passe? |RECENZJA| BLOG| MagdaMeyer.pl

A co Ty o tym myślisz?