Woda i naczynie. Czyli ludzie wokół nas.

Ludzie i naczynie - Artykuł - Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl

Naczynie

Sayadaw u Jotika – buddyjski nauczyciel Therawady, powiedział kiedyś, że: „jesteśmy jak woda, a ludzie wokół nas są jak naczynie. I to naczynie tworzy kształt jaki przyjmuje woda”.

I to prawda. Na to jak się zachowujemy, jakie wartości przyjmujemy, jakich wyborów w życiu dokonujemy, ogromny wpływ mają ludzie, którymi jesteśmy otoczeni. Dlatego warto dobrze ich wybierać.

Lód

Ale czasem nie mamy wyjścia i jesteśmy w środowisku, do którego nie chcemy być podobni. Za wszelką cenę staramy się zachować własny „kształt”, inny niż ten, który przybrało otoczenie. Nie możemy pozwolić sobie na luz wody, która dostosowywuje się do okoliczności. Wtedy przypominamy już nie wodę, a lód. Sztywny, zamrożony, ale dzięki temu trzymający swój „kształt”. Trzymający ten kształt wbrew temu co na zewnątrz. I czasem nam się udaje zachować swój odrębny kształt. Ale ta sztywność, brak luzu, swobody, to cena jaką płacimy, aby nie stać się podobnymi do otoczenia.

I czasem, przebywanie w jakimś środowisku to stała walka z ludźmi, którzy chcą nas dopasować do siebie. Chcą nas przekonać, udowodnić, zmusić, abyśmy przyjęli ich kształt – ich jedynie słuszne poglądy, ich wartości, ich sposób myślenia. A wyobraź, jak to jest, gdy zamrożony lód staramy się na siłę umieścić w naczyniu do którego nie całkiem pasuje. Jeśli nawet lód nie pęka, to i tak choć częściowo zmienia się jego kształt pod wpływem siły.

Woda

A czasem nie chce nam się walczyć i dopasowujemy się do innych od razu dla świętego spokoju. Łatwiej jest być w grupie niż przeciw grupie i łatwiej się dostosować go grupy niż czekać, aż grupa dostosuje się do nas. Zresztą moglibyśmy się nie doczekać.

Dlatego warto wybierać sobie właściwą grupę. Bo ludzie mają wielki wpływ na to kim jesteśmy. Nie jesteśmy samotną wyspą. Oczywiście jedni z nas są bardziej psychicznie zależni od otoczenia, inni mniej, ale zależni jesteśmy wszyscy.

Dlatego dobrze przebywać głównie z ludźmi, do których chcielibyśmy być podobni, których cenimy i podziwiamy. Bo im więcej wokół nas będzie takich ludzi i im więcej czasu będziemy z nimi przebywać, tym łatwiej będzie nam stać się podobnymi do nich. Bezwysiłkowo.

Życie

A jeśli chcesz coś ważnego w swoim życiu zmienić, jeśli chcesz zmienić swoje podejście do życia, sposób myślenia, czy swoje wartości, to przede wszystkim zmień środowisko w jakim przebywasz. Jeżeli chcesz przestać narzekać, to nie uda Ci się to wśród ludzi, którzy wyłącznie narzekają. Jeśli chcesz przestać plotkować, to nie uda Ci się to wśród ludzi, którzy zajmują się wyłącznie plotkami.

Ale też pamiętaj, że jeśli się oddzielisz, zmienisz i potem wrócisz znów w to samo środowisko, to powrócisz do starych nawyków. Dopasujesz się, tak jak woda dopasowuje się do naczynia.

Dlatego właśnie warto świadomie wybierać ludzi, którymi się otaczamy. Nie zawsze możemy wybrać stuprocentowo, mamy obowiązki i okoliczności na które nie mamy wpływu. Ale warto brać pod uwagę ideę wody i naczynia, wprowadzając do naszego życia nowych ludzi i decydując, o tym ile czasu i z kim chcemy przebywać. Bo to nas ukształtuje.

Ludzie i naczynie - Artykuł - Magda Meyer BLOG, www.MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

Jeden komentarz

  1. Pingback: Ania z Zielonego Wzgórza i czy dobroć jest passe? |RECENZJA| BLOG| MagdaWalczak.pl

A co Ty o tym myślisz?