Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele

Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele, Magda Meyer Blog, MagdaMeyer.pl

Latarnia morska

Żeby osiągnąć jakikolwiek cel, najpierw trzeba go dobrze sformułować. Bo nie da się osiągnąć czegoś, o czym niezbyt dokładnie wiadomo czym jest.

Jeśli nie ma przed nami jasno świecącej latarni morskiej, umieszczonej w miejscu do którego płyniemy i której światło prowadzi nas prosto we właściwym kierunku, to trudno będzie nam do tego miejsca dotrzeć. I tak samo trudno nam będzie dotrzeć do celu, jeśli nie wiadomo gdzie dokładnie on jest.  Bo jeśli nie wiadomo, to wtedy po prostu dryfujemy sobie po oceanie, trochę płynąc w prawo, a trochę w lewo, tak jak akurat nas w danej chwili najdzie, i jeśli w jakieś fajne miejsce dopłyniemy to przez przypadek.

Dryfowanie

Dlatego podstawą wyznaczania celów, jest jasne określenie, w którym dokładnie miejscu jest to, co chcemy osiągnąć. Wydaje się oczywiste? Ale zapewniam Cię, że nie jest.

Bo nie jest celem, bardzo powszechne życzenie: chciałabym, aby mi było lepiej. To zrozumiałe, ja też bym chciała. Tylko w którym konkretnie kierunku trzeba podążyć, aby taki cel osiągnąć? Nie wiadomo. Bo nie ma kierunku jeśli nie ma punktu, do którego chcemy dojść. Przy tak sformułowanym celu, nie bardzo wiadomo jak go zrealizować i pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, aż się to samo jakoś zrealizuje. Tylko co, jeśli się nie zrealizuje?

Druga wersja, całkiem niestety popularna błędnego ustalania celów, to cel negatywny. Czego bym NIE chciała. (Wiążę się to z tzw. motywacją OD, o której więcej było TUTAJ). Nie chcę więc: tak mało zarabiać. Nie chcę takiego małżeństwa. Nie chcę takiego szefa. Nie chcę…

Cel

No właśnie, tylko jaki jest w tej sytuacji właściwie cel? W którym dokładnie miejscu jest ta latarnia morska, do której chcemy dopłynąć? Bo jeśli wiemy tylko OD czego chcemy odpłynąć, to możemy się równie dobrze w kółko kręcić po oceanie i tak postawiony cel wtedy też będzie zrealizowany. Jeśli jednak chcemy coś osiągnąć zamiast, to  potrzebujemy  najpierw dokładnie wiedzieć CO to ma być.

Dlatego prawidłowo sformułowany cel jest przede wszystkim mierzalny, czyli: dokładnie wiemy po czym będziemy wiedzieli, że został osiągnięty. I to „po czym”, to właśnie nasze miejsce, w którym stoi latarnia morska i do nas świeci.

I to jest warunek podstawowy osiągania celów. Dobrze sformułowany cel. A dobrze sformułowany cel, to cel, przede wszystkim, mierzalny.

To jaki jest Twój cel?

Cdn……

Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele - MagdaMeyer.pl , Magda Meyer Blog

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

2 komentarze

  1. Super! Ostatnio jestem na etapie wyznaczania sobie celów w życiu, szczególnie, że zbliża się nowy rok, który zawsze motywuje do zmian w życiu 🙂 Dzięki za inspirujący wpis!

A co Ty o tym myślisz?