Efekt aureoli

Efekt aureoli - Artykuł - Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl

Efekt aureoli

Słyszałeś o efekcie aureoli? To przypisywanie ludziom określonych cech, w związku z posiadaniem przez nich jakiejś innej cechy, mimo, że obie te cechy nie mają  z sobą nic wspólnego. Klasycznym przykładem jest to, że jeśli ktoś jest ładny/przystojny, to zwykle  automatycznie zakładamy, że jest również po ludzku dobry. A wcale nie zawsze jest.

Efekt aureoli może dotyczyć również cech negatywnych i wtedy nazywa się go zwykle efektem diabelskim. Ale pomijając nazwy, sytuacja dotyczy wtedy dokładnie tego samego co powyżej, tylko w negatywnym aspekcie. Czyli widzimy kogoś kogo nie znamy, a kto ma cechę, której nie lubimy i automatycznie przypisujemy mu do tej jego cechy, całą listę niezwiązanych z nią wad, mimo, że tak naprawdę nic o nim nie wiemy.

Okulary a intelekt

Na przykład gdy ktoś jest gruby, to może to spowodować automatycznie zupełnie bezsensowne przekonanie, że jest jednocześnie leniwy albo mało inteligentny.

A jeśli ktoś nosi okulary, szczególnie w młodym wieku, to część ludzi będzie zakładać, z tego właśnie powodu, że na pewno jest bardzo inteligentny – efekt aureoli.

Ale jeśli nosi okulary, szczególnie w młodym wieku, to inna część populacji będzie zakładać na tej właśnie podstawie, że to na pewno jest sztywny i zamknięty w sobie kujon – i to jest efekt diabelski, czyli negatywny efekt aureoli.

Znasz to? Znasz, wszyscy znają. Internet aż trzęsie się od bardzo głębokich ocen czyjegoś charakteru i inteligencji na podstawie rysów twarzy i numeru buta. Wiemy więc bardzo dobrze  o co chodzi w praktyce.

Generalnie szybkie oceny innych ludzi, to jest zupełnie naturalny odruch. Kierujemy się w życiu, a dokładnie nasz umysł się kieruje, pewnymi skrótami reakcji, bo inaczej po prostu się nie da. Nie da się wszystkich informacji, jakie do nas napływają, analizować krok po kroku intelektualnie.

Dlaczego jednak warto o tym pamiętać

Jednak warto brać pod uwagę, że istnieje coś takiego jak mechanizm aureoli z 2-ch powodów:

Nie zawsze pierwsze wrażenie, jest trafione. Czasem nie jest trafione na plus, a czasem na minus. Ktoś kto nas zachwycił w pierwszym kontakcie, niekoniecznie musi zachwycić w drugim. I odwrotnie, ktoś kto nie spodobał nam się w pierwszej chwili, po dłuższej znajomości może okazać się mądrą i uroczą osobą.

Ale to drugi powód, jest właśnie tym, dla którego chciałam napisać o efekcie aureoli – a szczególnie o jego negatywnym aspekcie.

Efekt aureoli działa w przypadku osób, które mało znamy i które oceniamy na zasadzie pierwszego wrażenia poprzez powiązanie ze sobą zupełnie faktycznie niepowiązanych czynników, jak na przykład intelekt z kolorem włosów. Dlatego jeśli ktoś, kto Cię nie zna, wypowiada się negatywnie na Twój temat i na podstawie na przykład jedynego zdjęcia lub napisanego przez Ciebie zdania, ocenia w całości Twój charakter, stan intelektualny czy cokolwiek innego, a na podstawie obwodu w talii czy koloru bluzki, wypowiada się na temat Twojego stanu rodzinnego i życia uczuciowego, to kompletnie nie zawracaj sobie tym głowy. Pomyśl wtedy, że jest to po prostu bardzo prosta osoba, która nie odróżnia efektu aureoli od faktów i której ocena, między innymi z tego właśnie powodu, nie jest wiele warta, a przede wszystkim nie ma nic wspólnego z Tobą. Bo w takiej sytuacji nie ma ani trochę. I dlatego też ani trochę nie warto się przejmować.

Bo jeśli ktoś wypowiada się na Twój temat, a szczególnie gdy mówi coś negatywnego, to wcale nie znaczy, że to co mówi jest prawdziwe i ma jakikolwiek sens ani że w ogóle ma jakiekolwiek podstawy, aby tak mówić, a efekt aureoli, to właśnie jeden z powodów, dlaczego wcale sensu mieć nie musi.

I właśnie dlatego nie wszystkimi opiniami warto się przejmować.

Efekt aureoli - Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?