Dar strachu

Dar strachu - Magda Meyer BLOG, www.MagdaMeyer.pl, intuicja, instynkt

Dar strachu

Dawno, dawno temu przeczytałam świetną książkę Gavin’a de Becker’a „Dar strachu. Sygnały, które chronią nas przed przemocą”. Niestety przeczytałam ją kilka lat za późno. No, ale po kolei.

Gavin de Becker jest specjalistą od spraw bezpieczeństwa i ochrony osobistej. Doradza w tym zakresie, zarówno sławnym osobistościom jak i korporacjom i rządom. Był też dwukrotnie wybrany do zespołu doradców prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bo strach to dar

Przesłanie książki jest krótkie – strach, to dar, który może ochronić nas przed niebezpieczeństwem. Jeżeli tylko go słuchamy, to z wyprzedzeniem docierają do nas sygnały, które ostrzegą nas przed tym co może się wydarzyć. Zwykle nazywa się te sygnały intuicją. I zwykle tę intuicję się lekceważy – bo jesteśmy nauczeni, że rozum wie lepiej.

No, bo przecież nie będziemy się kierować jakimiś przeczuciami?! To dobre dla starszych pań, a nie racjonalistów wychowanych w kulturze rozumu.

Intuicja

Tyle, że w ten sposób odcinamy sobie bardzo cenne źródło informacji o świecie. Strach nas ostrzega. Jest jak budzik – uważaj, lepiej zrób coś innego niż chcesz zrobić, bo to czego chcesz wcale nie jest dobre. Zwykle nawet wiemy, co do nas mówi, tyle, że nie zawsze słuchamy. I często potem żałujemy, że nie słuchaliśmy.

Intuicja to nie magia, to sposób w jaki działa nasza nieświadomość, która dostrzega znacznie więcej niż jesteśmy w stanie uchwycić umysłem świadomym i znacznie szybciej te dane przetwarza. Tyle, że podświadomość komunikuje się z nami nie myślami, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale obrazami, czasem snami i emocjami właśnie.

Słuchać siebie

Napisałam na początku o tym kim jest autor książki „Dar Strachu”, bo takiej osobie, trudno zarzucić uleganie chwiejnym emocjom. Ten człowiek wie co mówi, a mówi, że strach to informacja, która ostrzega przed niebezpieczeństwem. I jeśli potrafimy słuchać siebie, to mamy dzięki temu wspaniałą ochronę, która może nas zabezpieczyć w wielu sytuacjach. I zdecydowanie warto tych opinii słuchać.

Lepiej wcześniej niż póżniej

Napisałam na początku, że przeczytałam tę książkę kilka lat za późno. Bo byłam w takiej właśnie sytuacji i nie posłuchałam instynktu. Stałam na światłach, był późny wieczór, ale jednocześnie środek dużego miasta, w którym cały czas wokół tętniło życie. Czyli sytuacja obiektywnie bezpieczna. Kątem oka zauważyłam, że ktoś podchodzi do mojego samochodu z tyłu od strony pasażera. Instynktownie sięgnęłam po leżącą obok torebkę. Ale jednocześnie przemknęła mi przez głowę myśl, że może ten człowiek chce po prostu o coś zapytać i jeśli na jego widok schowam torebkę to będzie mu przykro, że potraktowałam go jak złodzieja. I cofnęłam rękę. W tej samej sekundzie, szyba rozprysnęła się na kawałki od uderzenia kastetu, a „pytający o drogę” uciekł z moją torebką. Było to bardzo nieprzyjemne wydarzenie, i jego konsekwencje też były nieprzyjemne. Ale jednocześnie ja wiedziałam. Wiedziałam chwilę wcześniej, że coś jest nie tak. Nie posłuchałam instynktu, posłuchałam rozumu i źle na tym wyszłam.

Instynkt

Od tamtej pory zawsze słucham instynktu i to w wielu różnych sprawach. I nigdy źle na tym nie wyszłam. I gorąco polecam także Tobie słuchanie siebie i tego co nam mówi intuicja. Bo ona się nie wzięła znikąd. Gdyby nie była nam potrzebna, to byśmy jej nie mieli. A jeśli jej nie słuchamy, to tracimy zupełnie wyjątkowy system informacji.

Emocje są ważne. bo często wiedzą więcej niż rozum. I dlatego warto słuchać tego co nam mówią.

Dar strachu - Magda Meyer BLOG, www.MagdaMeyer.pl, intuicja, instynkt

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?