Czy można zmienić świat ?

Hmm..strona dotyczy też coachingu, więc zgodnie z popularnymi opiniami na ten temat, chyba powinnam poruszyć taki właśnie temat 🙂

No dobrze, a teraz na poważnie.

—- ;; —-

Czy można zmienić świat ? Magda Meyer BLOG, MagdaMeyer.pl   Czy można zmienić świat ? Magda Meyer BLOG , MagdaMeyer.pl

W psychologii istnieje coś takiego jak terapia poznawczo-behawioralna, podwaliny pod którą położył amerykański psychiatra Aaron T.Beck. Terapia CBT  (Cognitive Behavioral Therapy) jest bardzo praktyczna i dzięki temu krótkoterminowa, bez konieczności wieloletniego chodzenia do terapeuty. CBT działa na zasadzie dźwigni. Tak samo jak przy dźwigni, nie chodzi o to, aby przyłożyć dużą siłę, ale żeby przyłożyć ją we właściwym miejscu. A miejsce, gdzie należy ją przyłożyć, to przekonania jakie mamy.

Bo to:

  • nasze przekonania (ludzie o mnie dbają czy raczej mnie oszukują),
  • powodują jak interpretujemy dane wydarzenie (pomylił się czy chciał oszukać),
  • a to wywołuje nasze emocje (zrozumienie albo złość),
  • i te właśnie emocje powodują nasze zachowania (rozmawiamy z kimś spokojnie czy krzyczymy),
  • a te zachowania w efekcie przynoszą różne skutki  (wyjaśniamy sprawę czy zrywamy znajomość),
  • i tak te skutki tworzą nasze życie.

Dlatego w takim ujęciu, podstawą tego, co nas w życiu spotyka, są nasze przekonania.

Zmień swoje przekonania, a zmienisz swój świat

To od nich wszystko się zaczyna, a przynajmniej bardzo dużo). I to nie jest tylko slogan New Age.

Zobacz:

Spotykasz psa i ręka sama wyciąga Ci się w jego kierunku. Druga osoba widzi tego samego psa i nogi same ja odsuwają od paskudnego stwora z zębami.

Dlaczego? To jest ten sam pies. Ta sama sytuacja.

Ty miałaś w domu psy i dla ciebie pies = przyjaciel.

Jego pies ugryzł w dzieciństwie i dlatego pies = zagrożenie.

Macie zupełnie inne przekonania. I w ten sposób dla Ciebie świat jest pełen uroczych psiaków, które ciągle chcą się bawić, a dla kogoś innego też jest pełen, tyle, że okropnych bestii, które koniecznie chcą ją ugryźć.

No, to jaki świat jest naprawdę?

Dla każdego inny, zależnie od tego kto na niego patrzy.

A co więcej,  w takiej sytuacji jak powyżej, pies wyczuje waszą reakcję i zgodnie z nią się zachowa. Do Ciebie się będzie łasił, a tę drugą osobę możliwe że ugryzie. I tak utwierdzi Was w przekonaniach jakie miałyście. Każdą w innym.

A jeżeli warknie na was obie, to ty dojdziesz do wniosku, że ten konkretny pies nie jest w humorze, a druga osoba dojdzie do wniosku, że ten konkretny pies potwierdza to co już i tak wiedziała wcześniej, że psy jako gatunek są agresywne.

Świat jest jednocześnie pełen dzikich bestii i miłych piesków

Bo to zależy dla kogo.

Świat jest w dużej mierze subiektywny. Dwie osoby, w tej samej sytuacji, mogą żyć w dwóch różnych światach. Jedna będzie w niebie, a druga w piekle. Mimo, że są w tym samym miejscu i tym samym czasie. (Pamiętasz jak wygląda świat, jak jest się zakochanym? Tak. Ten sam świat.)

Z milionów informacji, jakie docierają do nas w każdym momencie, wyłapujemy tylko te, które uznajemy za ważne oraz te, które potwierdzają przekonania jakie mamy. Dlatego właśnie dwie osoby widzą wokół siebie zupełnie inne rzeczy.

I tak: ludzie są okropni/ ludzie są mili; ludzie myślą tylko o sobie/ ludzie chętnie pomagają innym;  ludzie nie dbają o mnie /wszyscy się o mnie troszczą.

I masz rację! Za każdym razem. Bez względu  na to, którą opcję wybierzesz, jest dokładnie tak jak myślisz! Bo w dużej mierze sama przyczyniasz się do tego co Cię spotyka, najpierw przekonaniami jakie masz, a potem zachowaniami i wyborami, które z nich wynikają. I w ten sposób koło się zamyka. A czasem przypomina to, po którym biega chomik w sklepie zoologicznym –  nigdzie nie dobiegnie, a co się w kółko nabiega to jego. Powtarzasz w życiu te same doświadczenia? Zmień swoje przekonania, a dzięki temu wiele zmieni się wokół Ciebie.

Jeśli masz ochotę spróbować, to zrób jedną prostą rzecz:

Eksperyment

Jeżeli coś cię złości, mąż, mieszkanie, praca czy cokolwiek, a na razie nie możesz, albo nie chcesz tego zmienić i jednocześnie chcesz spróbować zobaczyć to chociaż przez chwilę z innej strony, to spróbuj pomyśleć jakie ta osoba lub rzecz ma zalety. Jakie ma wady to już wiesz (możesz sobie nawet spisać na kartce te wszystkie wady jeśli boisz się, że o nich zapomnisz. Ale potem schowaj tę kartkę na tydzień i nie myśl o nich. Po tygodniu, jeśli będziesz chciała, to dzięki kartce, będziesz mogła sobie te wszystkie wady odświeżyć :).

Ale teraz spróbuj zobaczyć, czy i jakie ta osoba (lub sytuacja) ma zalety? I codziennie dopisuj do listy chociaż jedną rzecz. Nawet malutką. I codziennie wieczorem tę całą listę przeczytaj sobie przynajmniej trzy razy.

I tak przez tydzień.

Powodzenia.

PS

I witamy w innym świecie!

PS1

Jak się czujesz po tym tygodniu? Lepiej czy gorzej. Świat jest ładniejszym miejscem czy wręcz przeciwnie? I dlaczego?

PS2

Sprawdź też co się zmieniło po tygodniu w Twoim zachowaniu, a może w efekcie, również w zachowaniu innych osób wobec Ciebie?

PS3

UWAGA! Nie chodzi tu o sytuacje ekstremalne typu przemoc, ani o wmawianie sobie niczego na siłę, wbrew temu co widzimy i czujemy. Chodzi tu o zwykłe życiowe okoliczności, gdy czasem zafiksujemy się na jednym punkcie widzenia, a jesteśmy gotowi sprawdzić czy możliwy jest jakiś inny lub o sytuacje, w których sami chcielibyśmy zmienić swoje zachowanie.

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

Jeden komentarz

  1. Pingback: Sekret czyli to kontrowersyjne prawo przyciągania | RECENZJA | MagdaWalczak.pl

A co Ty o tym myślisz?