Coaching i NIE Coaching

Coaching i nie Coaching - Magda Meyer Blog, www.magdameyer.pl

Coaching ???

Przesłuchałam wczoraj webinar na temat coachingu (w zasadzie fragment, bo dłużej nie wytrzymałam). zorganizowany przez firmę, która podobno od 10 lat prowadzi „biznes coachingowy”. I przyznam, że opadły mi ręce.

Korzystając więc z okazji, parę słów o tym, czym coaching jest, a czym na pewno nie jest.

Po pierwsze i przede wszystkim, coaching NIE jest dyrektywny. NIGDY. Wbrew temu co głosił pan prowadzący webinar.

Co to oznacza.

Coaching!

Coaching nie jest dyrektywny czyli coach NIE mówi klientowi co jest dla niego dobre, ani jak powinien postąpić. Coaching stosuje narzędzia (pytania, ćwiczenia itp.), które pomagają klientowi samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla niego w danej sytuacji najlepsze i jak może to osiągnąć. Coaching zdecydowanie nie jest sugerujący, a już na pewno nie narzuca rozwiązań.

Jeżeli coach doradza, jeśli twierdzi, że wie lepiej co powinieneś myśleć, czego chcieć, a przede wszystkim jak postępować, to nie jest to coaching.

Oczywiście coach może równocześnie być doradcą – np. biznesowym, trenerem umiejętności – miękkich czy na przykład tańca, mentorem – w dowolnej dziedzinie życiowej lub zawodowej, i wtedy, w takiej roli, jak najbardziej doradza. Ale wtedy pełni funkcję doradcy / trenera / mentora, a nie coacha.

I nie chodzi tutaj tylko o nazewnictwo.

Coaching, a Doradztwo

Decydując się na doradcę / trenera / mentora oczekujesz właśnie dyrektywności z jego strony, czyli sugerowania ci, co i jak powinieneś w danej sytuacji zrobić. Za to właśnie mu płacisz.

Natomiast korzystając z usług coacha, wybierasz kogoś, kto NIE będzie ci doradzał, a zamiast tego pomoże ci samodzielnie znaleźć najlepszy dla ciebie sposób rozwiązania problemu i kto będzie ci na drodze jego realizacji towarzyszył.

I tu pojawia się zasadnicza różnica praktyczna.

Ktoś kto cię uczy, doradza MUSI być ekspertem w dziedzinie, w której cię uczy, jeśli oczywiście chcesz się czegoś nauczyć. Dlatego jeśli chcesz zarabiać pieniądze – szukaj doradcy, który je zarobił, bo on wie jak to się robi. Chcesz mieć szczęśliwe małżeństwo – pytaj o radę kogoś, kto je ma, a nie kogoś, kto jest po trzecim rozwodzie. Chcesz wiedzieć jak zarządzać firmą – szukaj doświadczonego managera. A jeśli chcesz napisać dobre CV, to idź do profesjonalnego doradcy zawodowego.

Za to coach, tak samo jak i mówca motywacyjny, NIE uczy i nie przekazuje wiedzy, dlatego nie musi być ekspertem w branży, o którą ci chodzi, zamiast tego musi umieć dobrze stosować technikę jaką jest coaching. Ale dlatego też coach, z racji bycia coachem, nie jest automatycznie ekspertem w dowolnej dziedzinie, ani doradcą.

Nieporozumienia

I to jest właśnie podstawowa kwestia, z której biorą się nieporozumienia i czasem niezbyt pozytywne postrzeganie coachingu, Jak się okazuje,  czasem coache, z racji bycia coachem, biorą się również za doradzanie, także w dziedzinach, o których nie mają pojęcia. I co więcej było to polecane przez prelegenta, jako ‚rozszerzenie usługi coachingowej’, po czym przyznam, że przestałam ten webinar oglądać.

Czyli:

Podsumowując:

Moi Drodzy, coach z racji bycia coachem NIE jest ekspertem w dowolnej dziedzinie merytorycznej i nie musi być, bo coaching to nie jest doradztwo.

Jednocześnie żeby być doradcą, TRZEBA być w danej dziedzinie ekspertem, bo nie ma czegoś takiego jak ekspert od bycia ekspertem. Do tego konieczna jest zarówno wiedza merytoryczna, jak i doświadczenie praktyczne w konkretnej kwestii.

Dlatego jeśli szukasz doradcy / eksperta, który powie ci co i jak zrobić, to najpierw dowiedz się jakie dana osoba ma w danej kwestii kwalifikacje merytoryczne i co osiągnęła w temacie, w którym chcesz się od niej uczyć.

Jeżeli jednak szukasz niedyrektywnego coacha, to on nie będzie i nie powinien ci doradzać, a jeśli mimo to doradza, szczególnie jeśli sobie tego nie życzysz, to uciekaj.

Coaching i nie coaching - Magda Meyer Blog, www.MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?