Charakter – dany na zawsze czy na chwilę?

Charakter czym jest? - Magda Meyer BLOG Jak Myśli Człowiek i Co z Tego Wynika. MagdaMeyer.pl, charakter, zmiana, zachowanie

Charakter

Czym jest charakter? Czy charakter jest zmienny, czy może jest czymś, co dostaliśmy na stałe i co zostaje z nami niezmienne na zawsze? Tak jak określona płeć (chociaż to też czasem obecnie ulega zmianie), określony wzrost, kolor skóry czy oczu.
To czym właściwie jest charakter? Czymś stałym czy chwilowym efektem uwarunkowań?
Spotkaliście się może kiedyś z sytuacją, że gdy ktoś zrobi coś nie tak, to zamyka temat własnego działania wzruszeniem ramion i krótkim: „no, co na to poradzę, już taki mam charakter?”. Tak, jakby charakter był czymś od niego niezależnym, jakąś inną osobą nad którą nie ma kontroli.
Czasem mówi to z zadowoleniem, bo na pewno wygodnie jest nie odpowiadać za swoje postępowanie. Ale czasem wcale nie jest zachwycony tym co robi i chciałby to zmienić tylko nie ma pojęcia jak. Albo w ogóle nie jest pewien, czy zmienić się da.

Zmienić się da

Da się. Charakter nie jest czymś stałym, danym raz na zawsze, jest po prostu zbiorem nagromadzonych nawyków. Efektem wyuczenia się określonych zachowań i reakcji emocjonalnych, najpierw podpatrzonych we własnym domu rodzinnym, a potem nadbudowania na tej bazie, warstwa po warstwie, kolejnych nawyków, zwykle pasujących do poprzednich. W pewnym momencie ten zestaw reakcji wydaje się tak silny, że niezależny od nas. Ale nie jest. Jest czymś wyuczonym, czego jak wszystkiego wyuczonego, można się oduczyć, ucząc się zamiast tego czegoś innego.

Jak uczy się człowiek

A jak uczy się człowiek? Człowiek uczy się w wyniku powtarzania: informacji, zachowań, obserwacji. W efekcie w mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami, które dane zachowanie odzwierciedlają. Im więcej razy było ono powtarzane, tym połączenia między neuronami stają się silniejsze. I kolejny impuls elektryczny (nowa informacja), który pojawi się w naszym mózgu w reakcji na sytuację zewnętrzną, przemieści się w nim drogą najszybszą czyli tą już najlepiej wyrobioną między dwoma neuronami. I wywoła taką samą reakcję.
I tak, jeśli raz przestraszyliśmy się raz psa, to mamy większe szanse przestraszyć się po raz kolejny. A jeśli wtedy temu odruchowo ponownie ulegniemy, to na widok psa za trzecim razem jeszcze szybciej zareagujemy strachem. I po jakimś czasie już wystarczy nam sama myśl o psie, aby trzęsły nam się ręce i oblewał pot – to nasz mózg wyrobił sobie mocne połączenia między neuronowe przekazujące informację, że pies jest zły. I każda kolejna powtórka, to połączenie wzmacniała i tak wytworzył się coraz silniejszy nawyk reakcji. I na widok psa robi nam się słabo.

Jak się oduczyć

I jeśli chcemy tę reakcję odwrócić, to potrzebujemy wyrobić w sobie nowe, odmienne nawyki, które zastąpią stare. Do tego potrzeba świadomie zmieniać nasze reakcje, budując dzięki temu nowe połączenia między neuronowe, w nowych miejscach i nowych kierunkach. Z każdą kolejną powtórką nowej reakcji, nowe połączenie będzie mocniejsze, a stare, już nieużywane, słabsze. I tak nowe zastąpi stare. I to te nowe reakcje zaczną być dla nas naturalne.
I tym jest charakter. Zbiorem wyrobionych do tej pory połączeń między neuronami, czyli wyuczonych nawykowych reakcji. Ale mózg jest plastyczny i każde nasze nowe zachowanie go zmienia i tworzy połączenia od nowa.
Dlatego to, że ktoś: „ma taki charakter”, to prawda tylko względnie chwilowa i coś co zawsze może zostać zmienione. Oczywiście jeśli dana osoba tego chce i to nie przez sekundę, ale wkładając pracę i uważność w świadome reagowanie inaczej niż dotychczas i budując dzięki temu nowe nawyki w mózgu.

Twoja nowa Ty

Chcesz zmienić swoje zachowanie w jakiejś sytuacji? To wyobraź sobie jak reagowałaby nowa wersja Ciebie i tak się zachowuj, nawet jeżeli na początku będzie wychodziło trudno i wszystko w Tobie będzie chciało zrobić coś innego.
Ale jeśli będziesz się tego trzymała, to z każdym kolejnym razem będzie Ci łatwiej. Bo Twój mózg się uczy.
I to czego się nauczy, to właśnie jest charakter.

Charakter - czym jest? Zachowanie, zmiana. Magda Meyer BLOG: Jak Myśli człowiek i co z tego wynika, MagdaMeyer.pl

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

Jeden komentarz

  1. Pingback: Zmiana, a powrót do przeszłości | BLOG | MagdaMeyer.pl

A co Ty o tym myślisz?