Cele osiągalne i nieosiągalne

Cel osiągalny i nieosiągalny - Blog; Jak Myśli Człowiek - MagdaMeyer.pl , Magda Meyer Blog

Zasada?

Mówi się, że jedną z zasad prawidłowego wyznaczania celów jest to, że cel musi być osiągalny.

Tyle, że z tym właśnie będę dyskutować. Nie przywiązywałabym się tak bardzo do brania pod uwagę tego co jest osiągalne, a co nie. Gdyby wszyscy na świecie osiągali cele jedynie „osiągalne”, to nie byłoby żadnego postępu.

Raczej nie byłoby samolotów, bo przecież nie jest osiągalne, żeby przedmiot cięższy od powietrza (i to dużo!) latał. Bo nie jest, rawda? A przynajmniej takie było przekonanie w czasach gdy bracia Wright konstruowali pierwszy samolot.

Twórca radia Marconi, uważany był za szaleńca – no bo jak można myśleć, że głos będzie przechodzić po drucie?! A już w ogóle BEZ drutu…???!!!!

A nawet, z lekka staroświecki, telewizor – jak to jest możliwe, aby ludzie mówili z pudełka?

Cały postęp, to są rzeczy, które wydawały się niemożliwe i które z racjonalnego puntu widzenia nie były „osiągalne”. Także stawianie sobie wyłącznie celów, które z naszej perspektywy są osiągalne, nie jest bardzo uzasadnione. Bo to co dziś nie jest osiągalne, jutro może jak najbardziej być .

Cel a droga do celu

Ale nie od razu Kraków zbudowano.

Marzenia to jedno, ale ich realizacja to drugie. Realizacja, to pokonywanie drogi krok po kroku, mocno przy ziemi, ze żmudną kontrolą kosztów, czasu i możliwości, ciągłą nauką, czasem nadrobienie drogi i pójściem na około, aby tylko ogólnie iść we właściwym kierunku.

Osiągalne muszą być środki, których aktualnie używamy w drodze do celu, bo albo je mamy, albo nie, a nie cele. Bo trudno powiedzieć jaki cel jest osiągalny, a jaki nie.

Podróż

Dlatego stawiaj sobie cele na miarę własnych marzeń, bo dlaczego nie? Ale dochodź do nich krok po kroku, planuj w krótkiej perspektywie i opieraj się na zasobach i możliwościach jakie aktualnie masz. A jednocześnie cały czas szukaj nowych możliwości, buduj swoje zasoby, mocne strony i talenty. A cel traktuj jak latarnię morską, która wyznacza kierunek i dzięki niemu nawet jeśli zabłądzisz po drodze, to będziesz wiedział, w którą stronę dalej iść.

Jeśli z góry nie wierzysz, że to czego chcesz w ogóle jest możliwe, to na pewno tego nie osiągniesz. Dotyczy to nawet drobiazgów.

Jeśli wierzysz, to dopiero wtedy masz szansę to osiągnąć, ale o ile do dalszej realizacji podejdziesz jak najbardziej realnie i racjonalnie.

Myśl globalnie, a działaj lokalnie

W XX wielu było takie popularne w ekonomii hasło: myśl globalnie, działaj lokalnie.

I tutaj jest podobnie: planuj marzeniami, ale realizuj krok po kroku i z arkuszem kalkulacyjnym w dłoni i w myślach.

Bo trudno z góry przewidzieć jaki cel jest osiągalny, a jaki nie.

Cele osiągalne i nieosiągalne - Blog; Jak Myśli Człowiek - MagdaMeyer.pl , Magda Meyer Blog

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?