3 nasze źródła informacji o świecie

3 źródła informacji o świecie - Magda Meyer BLOG, www.MagdaMeyer.pl , emocje, intelekt

Źródła

Mamy 3 fantastyczne systemy informowania nas o świecie. Każdy z nich działa inaczej, pełni inną funkcję i ma też swoje ograniczenia, które warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Fizjologia

Fizjologia ma utrzymać nas przy życiu. Ale poza automatycznym oddychaniem, regulowaniem ciśnienia krwi i procesów trawiennych, dba także o nasze bezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia, automatycznie podnosi poziom adrenaliny, przyspiesza oddech i tempo bicia serca. Wtedy wiemy, że się boimy. Bledniemy, drżymy i czujemy silne emocje, bo w naszym życiu dzieje się coś, co nasz organizm uznał za zagrożenie. Cały ten proces dzieje się automatycznie, nie musimy go w żaden sposób kontrolować, istnieje zupełnie bez udziału naszej woli.

I czasem to właśnie powoduje problem.

Bo nie zawsze i nie w każdej sytuacji stresu, jest nam na rękę podniesiony poziom adrenaliny, bijące serce, bladość i mocno spocone dłonie. Nie najlepiej taki efekt wypada na randce, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I dlatego warto oddzielić samą reakcję fizjologiczną od konkretnej sytuacji i decyzji jakie w niej podejmujemy, bo ta reakcja ma głęboki sens, ale jedynie przy zagrożeniu fizycznym.

Emocje

Emocje to wspaniałe źródło informacji, o tym co się w naszym życiu dzieje. Emocje są niezwykle mądre i bardzo szybkie. Są niezależne od naszej woli, nie można ich więc przekonać, że jest dobrze jeśli jest źle. Można się najwyżej zupełnie od emocji odciąć, ale wtedy zupełnie tracimy fantastyczne źródło informacji.  Za to jeżeli czujemy je i ich słuchamy, to doskonale wiemy czy to co się dzieje w naszym życiu, jest dla nas dobre czy nie bardzo. Bo one nas o tym informują.

Emocje działają też błyskawicznie, znacznie szybciej niż intelekt. Reagujemy nimi na coś czego nasz świadomy umysł nawet by nie zauważył – czyjeś zawahanie, ton głosu, spięte mięśnie – i po prostu  czujemy, że coś jest nie tak! A to co nam mówi nasz instynkt, zwykle jest prawdziwe.

Intelekt

No i intelekt – kora mózgowa pofałdowana, z której jesteśmy tak dumni – homo sapiens człowiek rozumny. Intelekt jest fantastycznym źródłem i analizatorem informacji! Ale również ma swoje ograniczenia – jest podatny na wpływy, bo opiera się na myślach, a te możemy dowolnie kształtować. I dlatego łatwo możemy sobie wmówić, że na przykład jest fajnie, mimo, że wcale nie jest.  Z emocjami by to nie przeszło, bo emocji nie da się stosować wedle życzenia.

Intelekt ma ogromne zalety – potrafi stosować wyobraźnię, czego nie potrafią emocje, a dzięki temu przewidywać skutki tego co robimy oraz potrafi wyciągać wnioski i dzięki temu wprowadzać zmiany do tego jak się zachowujemy, czego również zupełnie nie potrafią emocje, które zawsze reagują nawykowo.

Wszystkie 3 na raz

Dopiero te 3 systemy razem stanowią całość naszej informacji o świecie.  I dlatego bardzo warto brać pod uwagę, co każdy z nich ma do powiedzenia.

3 źródła informacji o świecie - Magda Meyer BLOG, www.MagdaMeyer.pl , emocje, intelekt

O programie Magda Meyer

Coach, manager, trener biznesu, pasjonatka rozwoju osobistego i miłośniczka pisania :)

A co Ty o tym myślisz?